نوار قلب در منزل

آزمایش نوار قلب آزمایشی است که در آن یک نمودار نشان دهنده ی فعالیت الکتریکی هر ضربان قلب و نیز ریتم های ضربان متوالی قلب می باشد و یکی از مهمترین آزمایش های نشان دهنده سلامت قلب محسوب می شود. برای انجام این آزمایش الکترودهای فلزی توسط یک پرستار به اندام ها و قفسه سینه متصل می شوند و گاهی اوقات ابتدا مقدار کمی ژل به قسمت های مورد نظر می زنند تا سیگنال ها به خوبی اطلاعات را دریافت کنند. انجام این آزمایش کاملا بی خطر است و در زمان انجام آزمایش بیمار احساس ناراحتی نمی کند و در مدت زمان کوتاهی انجام می شود.

برای انجام آزمایش نوار قلب، بیمار باید بر روی یک تخت دراز بکشد و لباس خود را کاملا بالا بزند تا پرستار الکترودها را بر روی بدن جای گذاری کند و این الکترودها به یک کامپیوتر پزشکی متصل هستند که سیگنال ها را ارسال می کنند. پس از انجام آزمایش نوار قلب، جواب آزمایش به صورت سیگنال های ضربان قلب بر روی یک کاغذ ایجاد می شوند که این برگه آزمایش را باید نزد پزشک متخصص برده تا وضعیت را به شما اطلاع دهد. این آزمایش در کمتر از 10 دقیقه انجام می شود و جواب آن در همان موقع در برگه های مخصوص به دست می آید.

این روزها می توان آزمایش نوار قلب را در منزل انجام داد و دیگر لازم نیست به صورت حضوری به بیمارستان ها و آزمایشگاه ها مراجعه کرد. خدمات نوار قلب در منزل توسط شرکت پالسی نو به متقاضیان ارائه می شود و از این پس می توانید این آزمایش را در منزل و با بهترین کیفیت انجام دهید. انجام نوار قلب در منزل برای بسیاری از بیماران با مزیت های فراوانی همراه می باشد و جهت درخواست برای انجام آزمایش نوار قلب در منزل می توانید درخواست خود را در سامانه پالسی نو به ثبت برسانید یا به اپلیکیشن پالسی نو مراجعه کرده و درخواست خود را به کارشناسان ما ارسال نمایید.

جهت کسب اطلاعات بیشتر می توانید با شماره های 09107500969 و 09107500967 تماس گرفته تا کارشناسان ما شما را در این زمینه راهنمایی نمایند.

موارد قابل تشخیص در نوار قلب

 • در نوار قلب می توان شواهد حمله قلبی اخیر و همچنین حملات قلبی که در گذشته رخ داده است مشاهده شود.
 • قسمت هایی از قلب که خون رسانی کافی ندارند.
 • الگوی غیر طبیعی ضربان قلب و همچنین تعداد آن ها.
 • شواهد اختلالات الکترولیتی در بدن
 • ضخیم شدگی دیواره عضلات قلب در اثر فشار خون بالا یا سایر بیماری ها

اهمیت گرفتن نوار قلب

شاید برای برخی ها سوال باشد که گرفتن نوار قلب چه اهمیتی دارد؟ همان طور که گفتیم در آزمایش نوار قلب می توان نوع فعالیت قلب را بررسی کرد و اگر کوچکترین مشکلی وجود داشته باشد به کمک این آزمایش بررسی و می توان آن را درمان کرد. قلب عضو بسیار حساسی می باشد و اگر در کمتر از یک ثانیه خون را پمپاژ نکند سکته قلبی رخ می دهد. هنگامی که فشار خون خیلی بالا می رود، ضربان قب تندتر می شود و برای همین قلب به سرعت خون را پمپاژ می کند و همین باعث بزرگ شدن قلب می شود و این عمل منجر به افزایش ولتاژ در الکتروکاردیوگرام می شود شاخص غیر مستقیمی از اندازه قلب را فراهم می کند.

معمولا سکته های قلبی در افراد بالای 50 سال رخ می دهد که اکثرا آن ها خفیف می باشد و در موارد شدیدتر حتی ممکن است منجر به مرگ فرد شود. یکی دیگر از مواردی که اهمیت گرفتن نوار قلب را بیان می کند این است که گرفتگی رگ های قلب و مسدود شدن یا تنگ شدن سرخرگ های کرونر که خون را به قلب می رساند را نشان می دهد. اگر این اتفاقات در فرد ایجاد شود، عارضه ای مانند سینه درد به سراغ فرد می آید که باید به سریع به پزشک متخصص مراجعه کنید. گاهی اوقات قلب دچار مشکلاتی می شود که خود فرد از آن ها اطلاعی ندارد و فقط با انجام آزمایش نوار قلب می توان آن ها را تشخیص داد. جهت انجام آزمایش قلب در منزل می توانید از خدمات شرکت پالسی نو استفاده نمایید.

تشخیص بیماری ها با خواندن اطلاعات نوار قلب

زمانی که شما آزمایش نوار قلب را انجام می دهید، باید آن را به یک پزشک متخصص ارائه دهید تا با بررسی نوار قلب بتواند در مورد آزمایش نظر دهد. داشتن یک ضربان قلب سریع، آهسته یا ریتم های نامنظم قلبی می تواند نشانگر بیماری های قلبی باشد و پزشک متخصص مواردی مانند موارد زیر را بررسی می کند:

 • ریتم قلب

نحوه ریتم قلب بسیار مهم می باشد و اگر ضربان قلب به طور غیر طبیعی باشد حتما مشکلی در قلب وجود دارد. این شرایط ممکن است زمانی رخ دهد که هر بخشی از سیستم الکتریکی قلب دچار اختلال در عملکرد شود و حتی در اکثر اوقات داروهای مصرفی می تواند بر نحوه ریتم ضربان قلب و حتی تعداد آن ها تاثیرگذار باشد.

 • ضربان قلب

ضربان قلب را هم می توان بدون کمک دستگاه و فقط با چک کردن نبض اندازه گیری کرد ولی برای شمارش دقیق می توان از آزمایش نوار قلب کمک گرفت.ضربان قلب در دقیقه به تعداد مشخصی می زند و بالا بودن و یا پایین بودن حد استاندارد ضربان قلب می توان نشانه هایی از یک بیماری داشته باشد.

 • حمله قلبی

مهمترین دلیل گرفتن آزمایش نوار قلب این است که می توان فهمید فرد دچار حمله قلبی شده است یا خیر و حتی اگر در گذشته دچار حمله قلبی شده باشد می توان به کمک نوار قلب متوجه شد. زمانی که یک فرد دچار حمله قلبی می شود ممکن است بخشی از عضله قلب آسیب ببیند و همین آسیب باعث می شود تا در جواب نوار آزمایش حمله قلبی نشان داده شود.

چند نکته در مورد آزمایش نوار قلب در منزل

 • برای انجام نوار قلب بهتر است که یک لباس آزاد بپوشید تا برای کنار زدن آن دچار مشکل نشود و همچنین تنگی لباس باعث فشار آوردن به عضلات بدن نشود.
 • از بیماری که نوار قلب گرفته می شود فاصله بگیرید و اطراف بیمار تلفن همراه، تلویزیون و رادیو روشن نباشد.
 • بیمار قبل از انجام نوار قلب نباید فعالیت فیزیکی داشته باشد و قلب باید در حال نرمال خود باشد.
 • نداشتن استرس و اضطراب در بیمار می توان به بهتر شدن آزمایش کمک کند.
 • در آقایان بهتر است که موهای بلندی نداشته باشند و اگر موهای سینه زیاد است باید آن ها را اصلاح کرد تا بتوان الکترودها را به درستی قرار داد.

انجام نوار قلب در منزل با پالسی نو

انجام این آزمایش در منزل برای بیماران و افراد که سن بالایی دارند بسیار مناسب می باشد و با یک آزمایش ساده می توان از وضعیت قلب مطلع شد. در افرادی که سن بالایی دارند پیشنهاد می شود که هر سال آزمایش نوار قلب را انجام دهند تا مشکلی سلامتی آن ها را تهدید نکند. جهت اطلاع از هزینه های انجام نوار قلب در منزل با پالسی نو می توانید به اپلیکیشن پالسی نو مراجعه نمایید و یا با کارشناسان ما تماس گرفته تا شما را در این زمینه راهنمایی نمایند.